Projeler

1,5 Adana Projesi

TUBITAK’ın bu yıl uluslararası düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına katılmak amacı ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından "1,5 Adana" isimli araç üretildi.

31 araç arasında birinciliği göğüsleyerek 100 km yolu 65 kuruş maliyetle tamamlayan araç Adana’nın gururu oldu. 21-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Electric Vehicle (Alternatif Enerjili Araç Yarışları) yarışlarına Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akıllı danışmanlığında katılan Çukurova Elektromobil takımının ‘1.5 Adana’ isimli elektrikli aracı Türkiye’nin en verimli aracı oldu. Elektromobil ve hidromobil kategorilerinde düzenlenen yarışa elektromobil kategorisinde 49 takım başvururken teknik kontrollerinden başarı ile geçen 31 takım yarışlara katılmaya hak kazandı.

 

HİDROVA Projesi

TÜBİTAK 2016 "Efficiency Challenge Electric Vehicle Hidromobil Kategorisi" için Otomotiv Mühendisliği tarafından üretilen "HİDROVA", 01 - 07 Ağustos 2016 tarihleri arasında TÜBİTAK tarafından İzmit Körfez pistinde düzenlenen "Alternatif Araç Yarışlarında" 3. olmuştur.