Başarılarımız

2020 yılı UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamasındaki başarımız.

Üniversitemiz dünya sıralamasında 335., Türkiye sıralamasında 17. sırada yer almıştır.

 Dünya sıralaması;

Türkiye sıralaması;

 

 

 

2019 yılı UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamasındaki başarımız.

Çukurova Üniversitesi dünya üniversitelerini sürdürülebilirlik, çevreye duyarlılık, enerji, eğitim, su kaynakları, atık ve ulaşım yönetimi alanlarında değerlendiren UI GreenMetric sıralamasına 31 Ekim 2019 tarihinde başvurdu. Universitas Endonezya tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 3 Aralık 2019 tarhinde dünya sıralaması sonuçları açıklandı. Çukurova Üniversitesi UI Greenmetric dünya sıralamasında 780 dünya üniversitesi arasında 293., 42 Türk Üniversitesi arasında ise 11. sırada yer aldı.

 

UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması, 2010 yılında başlatılan Universitas Endonezya'nın bir girişimidir. Üniversite kampüslerindeki sürdürülebilirlik çabalarını dünya çapında değerlendirmekte ve karşılaştırmasını yapmaktır. Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı uluslararası olmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan UI GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açıktır. Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme alanı puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanmaktadır.

 

Üniversitemiz bu gurur verici başarı ile sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına daha da hız vermiştir.

 

 

Çukurova Üniversitesine "En Yeşil Ofis" Plaketi Takdim Edildi

Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi (EBYS) enVision tarafından her yıl farklı sektörlerde gerçekleştirilen ve bu yılki teması olan yükseköğretim kategorisinde Türkiye’nin En Çevreci Üniversiteleri araştırmasında dördüncü sırada yer alan Çukurova Üniversitesine "En Yeşil Ofis" plaketi takdim edildi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, EBYS’ye ... (Devamı için tıklayınız)

Çukurova Üniversitesine ‘En Yeşil Ofis’ Plaketi Takdim Edildi 

 

Şampiyon Çukurova Üniversitesi "1,5 Adana"

TUBITAK’ın bu yıl uluslararası düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışlarını Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından üretimi gerçekleştirilen ‘1,5 Adana’ isimli araç kazandı. 31 araç arasında birinciliği göğüsleyerek 100 km yolu 65 kuruş maliyetle tamamlayan araç Adana’nın gururu oldu ... (Devamı için tıklayınız)

 

 

 

TÜBİTAK 2016 Efficiency Challenge Electric Vehicle

"TÜBİTAK 2016 Efficiency Challenge Electric Vehicle" hidromobil kategorisi üçüncüsü Otomotiv Mühendisliğİ ... (Devamı için tıklayınız)

 

 

Çukurova Üniversitesi Öğrencileri Elektrikli Bisiklet Tasarlayarak Ödül Aldı

ÇÜ Bisiklet Kulübü ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencileri akadamik bilgilerini, hem spor hem de hobileri olan bisiklet kullanımında uygulamaya koyarak "3 Teker" isimli elektrikli bisiklet tasarladı. (Devamı için tıklayınız)

Çukurova Üniversitesi Öğrencileri Elektrikli Bisiklet Tasarlayarak Ödül Aldı