Engelsiz Kampüs

Engelli öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla 2007 yılında “Çukurova Üniversitesi Engelli Öğrenci Danışma Birimi” kurulmuştur.

Birimin amacı, engelli öğrencilerin akademik, idari, fiziksel, psikolojik, barınma ve sosyal alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçların karşılanması için çalışmalar yapmaktır. Ayrıca fakülte ve yüksekokullarla iletişim ve koordinasyonu sağlamak amacı ile her bir fakülte ve yüksekokulda birer temsilci seçilmiştir.

Üniversitemizde engelli öğrencileri tespit edebilmek amacıyla, yeni kayıt olan öğrencilerimize, kayıt anında bir form verilmektedir. Ayrıca eğitim öğretim dönemi başladıktan sonra, akademik danışmalara da form gönderilerek programlarında engelli öğrenci olup olmadığına ve engel türüne ilişkin sorular sorulmaktadır. Daha sonra gerek kayıt anında kendi beyanları ile tespit edilen gerekse akademik danışmanlar tarafından birime bildirilen bu öğrencilerle uzman psikolojik danışmanlarımız iletişime geçmektedirler.

Ayrıca üniversitede engelli öğrencilerin yaşam ve eğitim olanaklarını kolaylaştırmak için üniversitemiz, engelsiz üniversite olma yönünde planlamalar yapmaktadır. Bu amaçla öncelikli olarak üniversitedeki engelli mekânlar (asansörü bulunmayan, engelli tuvaleti olmayan, engelli rampası bulunmayan) uzman bir ekip tarafından tespit edilmiş ve öğrencilerin yoğun kullandıkları mekânlar başta olmak üzere inşaatlar planlanmış ve yapılmaya başlanmıştır.

Görme engelli öğrencilerimiz için bir proje uygulamaya konularak bu öğrencilerimiz için kütüphanede özel bir alan oluşturulmuştur. Bu alan görme engelliler için özel olarak tasarlanmış bilgisayar ve cihazlarla donatılarak onlar için bir okuma ve çalışma alanı yaratılmaya çalışılmıştır. Konuşan kitap projesi ile görme engelli öğrencilerimizin ders materyalleri sosyal sorumluluk projeleri kapsamında diğer öğrenciler tarafından okunmakta ve kayda alınmaktadır.

Tekerlekli sandalye kullanan engelli öğrencilerin kampüse ulaşım sorunları bulunmamaktadır. Kampüse gelen toplu taşıma araçları, engelsiz araçlardır. Kampüs içinde de engelli öğrenciler için kaldırım ve rampa çalışmaları devam etmektedir. Şehir merkezinde bulunan kaldırımlar da engelli bireylere uygun hâle getirilmiştir.