Bisiklet Evi

Doğayla iç içe olan Çukurova Üniversitesi, sağlıklı yaşam ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için Sağlık Bakanlığı tarafından hibe edilen bisikletlerin etkin şekilde kullanımını sağlamak ve kampüs içinde bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak amacıyla Bisiklet Evi kurulmuştur. Proje öğrenci, akademisyen ve personelin yoğun talebi ile hedefine ulaştı. Çukurova Üniversitesi’nde bisiklet kullanımı yaygınlaştı.

Çukurova Üniversitesi Bisiklet Kulübü proje kapsamında üniversite öğrenci ve personeline bir ile on beş gün arasında bisiklet emanet edilmektedir. Bisikletle birlikte kask, kilit ve sepet gibi donanımlarında yanında verilmektedir. Emanet verme ve alma işlemlerinin takibi için de “ÇÜ Bisiklet Takip Sistemi” yazılımı geliştirilmiş ve yazılımda, emanet verilen her bisikletin öğrenci numarası veya personel sicil numarası üzerinden takip edilmektedir.

Bisikletin kullanımını yaygınlaştırmak için Bisiklet Evi’nde yapılan faaliyetlerin yanında, kampüs içinde alt yapı çalışmalarının da tamamlanmış ve kullanıcıların bisikletlerini park edip kilitleyebilmeleri için farklı noktalara bisiklet park yeri monte edilmiştir.